Zakładanie ogródka warzywnego

Lubię jeść świeże owoce i warzywa. Często przerabiam je też na kompoty, dżemy, przeciery, robię sałatki i inne dania. Moja rodzina też je bardzo lubi. Dopóki mieszkaliśmy w bloku to nie mogliśmy mieć własnych warzywa, jednak od kiedy przeprowadziliśmy się do domu z działkę to zapragnęłam mieć kawałek ogródka.

Zakładanie ogródka jest przyjemne

zakładanie ogrodów śląskNajpierw jednak musiałam sobie poczytać na temat tego, co trzeba przygotować przez wysianiem warzyw. Ważna jest dobra ziemia, najlepiej czarnoziem, czy też dobrze nawożona gleba zwykła. Bez tego warzywa nie wyrosną wystarczająco dobrze. Podobno najlepsze są naturalne nawozy takie jak obornik. Nawozy sztuczne mogą szkodzić roślinom i może wyrosną ładnie, ale będą w jakiś sposób skażone. Ziemię należy dobrze przekopać z obornikiem, ziemia ma się wymieszać. Potem można sadzić lub siać rośliny. Byłam zaskoczona że niektóre rośliny nie są w ziarenkach, tylko w tak zwanych flancach, czyli małych warzywkach. Tak zasadziłam między innymi por czy seler. Pomidory za to kupuje się w małym krzaczku, zarówno te zwykłe, jak i koktajlowe. Takie warzywa jak rzodkiewka, fasolka, groszek zielony, marchewka czy koperek to sadzi się z ziarenek dostępnych często nawet w zwykłych supermarketach. Kupiłam też kilka krzewów malin i borówki amerykańskie. Mąż zajął się sadzeniem drzewek owocowych, czyli jabłoni, śliwy, czereśni, gruszy i brzoskwini. Chcieliśmy mieć po jednym drzewku z rodzaju, żeby nie jeść stale tego samego. A do tego ja będę miała więcej własnych owoców na przetwory.

Nie mogę się doczekać kiedy wreszcie spróbuję warzyw i owoców z własnego ogródka. Na razie wszystko jest jeszcze niedojrzałe, ale już nabiera kształtów. fasolka rośnie powoli, ale pomidory niedługo będą do spróbowania, podobnie jak pierwsze, jeszcze twarde jabłka.

Źródło zielonewariacje.pl