eko-groszek

Przechowywanie ekogroszku

Przechowywanie paliw stałych potrafi niekiedy sprawić kłopoty niedoświadczonym użytkownikom. Warto pamiętać o tym, że śląski ekogroszek sprzedawany luzem wymaga zupełnie innego podejścia niż śląski ekogroszek workowany w szczelnych opakowaniach, które zabezpieczają do przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to szczególne istotne w kontekście przechowywania opału.

Jak przechowywać ekogroszek, żeby nie stracił swoich właściwości?

eko-groszekPomimo tego, że ekogroszek ze śląska to produkt wysokiej jakości, to ze względu na swoją strukturę łatwo ulega procesom wietrzenia, powstawania spieków oraz utleniania. Wszystkie te zjawisko mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na rzeczywistą kaloryczność opału, a także przyczynić się do zwiększenia ilości popiołu powstałego w czasie spalania. Zmniejszona wydajność paliwa oraz szybsze zużywanie instalacji grzewczej to najpoważniejsze zagrożenia, które mogą pojawić się w związku z niewłaściwym przechowywaniem ekogroszku. Niestety wiele osób decyduje się na najtańsze rozwiązania i kluczową sprawą jest dla nich sama cena ekogroszek pakowany bez uwzględnienia tego czy dysponują oni miejscem, które zapewni odpowiednie warunki magazynowania opału. Już po kilku tygodniach trzymania niezabezpieczonego ekogroszku może one stracić od dwudziestu do trzydziestu procent swojej początkowej wartości opałowej. Tego typu wybór może się więc okazać tylko pozorną oszczędnością i na dłuższą metę przynieść więcej strat niż korzyści. Zazwyczaj w przypadku użytkowników detalicznych znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku workowanego, który został domyślnie zabezpieczony przez wilgocią oraz warunkami atmosferycznymi, które mogą stać się źródłem niekorzystnych procesów.

Taki ekogroszek nie potrzebuje szczególnych warunków przechowywania. Chodzi tylko o to, aby nie dochodziły do mechanicznych uszkodzeń worków, w których umieszczono ekogroszek.