Dlaczego budynki modułowe są lepsze

Budownictwo modułowe znane jest na świecie od wielu lat. Cecha charakterystyczną tego typu budynków jest prostota montażu, funkcjonalność i dość nieduży koszt. Modułu stosowane są głównie w budowie budynków handlowych, domków letniskowych, ale też coraz częściej tworzy się w ten sposób również domy całoroczne.

Budownictwo modułowe to dobre rozwiązanie

domy modułoweCo prawda w naszym kraju najpopularniejszym budulcem jest cegła, jednak jesteśmy coraz bardziej otwarci na alternatywne rozwiązania w budowie domów. Z zachodu zaczyna się do nasz przebijać taki trend, jak domy modułowe, niezwykle popularne chociażby w Niemczech. Co prawda narosły w naszym społeczeństwie pewne mity na temat tego typu rozwiązaniom, jednak warto wiedzieć, że nie ma w nich prawie żadnej prawdy. Budynki z gotowych elementów, czyli z modułów, często są o wiele trwalsze i wytrzymalsze od tych budowanych z wykorzystaniem cegły. Chodzi o to, że domy wykonane z modułów posiadają bardziej elastyczną konstrukcję. Jak chodzi o ogrzewanie, to w tym przypadku również zwyciężają rozwiązania modułowe. Stosuje się w nich wysokiej jakości elementy termoizolacyjne i utrzymanie ciepła staje się prostsze, niż w tradycyjnych, ceglanych domach. Dodatkowo budowle modułowe są o wiele tańsze i o wiele szybciej się je stawia. Na pewno minie jeszcze trcohę czasu, zanim rozwiązania modułowe na dobre zagoszczą w naszym kraju. Ważne, aby nie dać się zwieść pozorom.

Temat budynków modułowych jest w Polsce dopiero na samym początku. Na razie jeszcze mamy zbyt negatywne nastawienie do takich rozwiązań. A niepotrzebnie. Kiedy zdobędziemy odpowiednią wiedzę może się okazać, że wykorzystanie gotowych modułów przy stawianiu domów jest o wiele bardziej opłacalne, niż zastosowanie tradycyjnych metod.