Rodzaje zapraw w budownictwie

Budowa domu lub remont mieszania lub w ogóle jakiegokolwiek budynku opiera się na swego rodzaju zasadach jak i na metodach, które wykorzystując swoiste materiały sprawia że praca staję się jak najbardziej wydajna. W tym tekście chciałbym skupić się na produktach bez których klejenie jak i tworzenie zapraw pod swego rodzaju wylewki nie było by w ogóle możliwe. A materiałami tymi są zaprawy klejowe, których na rynku jest pod dostatkiem, oraz służą one do różnych rodzajów pracy.

Kleje oraz zaprawy 

zaprawy klejoweTen tekst będzie miał charakter zestawienia rodzajów produktów służących do klejenia jak i tworzenia zapraw pod np. płytki. Aby przedstawić obszerność tych produktów należy skupić się na tym do czego mogą one służyć. Dlatego w tym tekście postaram się przedstawić wszystkie możliwe przypadki do których możemy wykorzystać zaprawy klejowe. Przede wszystkim chciałbym zacząć od fug do płytek, które stanowią jeden z najczęściej kupowanych materiałów w przypadku remontu. Kolejne zaprawy, które przedstawię będą służyły do specjalnego zastosowania, a w nich można wyróżnić: zaprawy posadzkowe, oraz kleje do pustaków szklanych, zaprawy zduńskie jak i dekarskie. Kolejnymi przykładami takich zapraw mogą być gładzie szpachlowe cementowo-wapienne, zaprawy samopoziomujące, kleje do układania i fugowania kostki brukowej, zdecydowaną większość stanowią również systemy do naprawy betonu i żelbetonu. Oczywiście nie wolno zapomnieć o zaprawach hydroizolacyjnych oraz cementach i wapnach trasowych. Zaprawy klejowe to także wszelkiego rodzaju kleje do glazury, terakoty, klinkieru oraz gresu, ale także zaprawy klejowe do kamieni naturalnych oraz materiałów sztucznych. Oczywiście można także podzielić te produkty na takie, które wykorzystywane są w różnych warunkach czyli kleje szybkowiążące, wysoko elastyczne oraz wszelkiego rodzaju zaprawy wykorzystywane w przypadku np. ogrzewania podłogowego, których właściwości muszą odpowiadać temperaturze.

Rodzajów zapraw klejowych jest na prawdę bardzo dużo dostępnych na rynku. Dlatego aby przyjrzeć się wszystkim należałoby poświęcić na to bardzo dużo czasu. Oczywiście dobór powinien być dokonany pod okiem eksperta, gdyż będzie on wiedział jaką zaprawę wykorzystać w indywidualnych warunkach, które stanowią wyznacznik wyboru.