Najlepszy nieutleniający się materiał izolacyjny, czyli pianka PUR

Coraz więcej osób decyduje się na wybór pianki poliuretanowej jako materiału do ocieplenia budynku. Pianka PUR to zupełnie nowa i nowoczesna technologia, która zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale również chroni przed nadmierną wilgocią i jest odporna na działanie wielu czynników atmosferycznych.

Pianka poliuretanowa jako materiał z atestem higienicznym i certyfikatem

niedrogi natrysk pianki poliuretanowejPrzed wyborem pianki poliuretanowej warto sprawdzić, czy posiada ona atest higieniczny, czyli jest materiałem dopuszczonym do użytku (w budownictwie). Dopuszczenie materiału do użytku określa się na podstawie przyznanego certyfikatu. Obecnie na rynku pianka poliuretanowa jest najlepszym materiałem izolacyjnym. Wystarczy 10 cm natrysku pianki poliuretanowej, by zastąpić aż 18 cm wełny mineralnej. W ten sposób oszczędza się też przestrzeń – zwłaszcza na poddaszu, gdzie tej przestrzeni może być za mało. W ofercie wielu firm można znaleźć niedrogi natrysk pianki poliuretanowej, która będzie służyć i spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Dużą zaletą pianki poliuretanowej jest to, że ten materiał nie utlenia się. Warto tu wspomnieć, że taki materiał termoizolacyjny jak np. styropian, jest materiałem utleniającym. Innym atutem jest to, że pianka poliuretanowa nie obwisa. W przypadku wełny mineralnej często się to zdarza.

Ułożenie wełny mineralnej na ścianach jest jeszcze stosunkowo łatwe, ale już ułożenie jej na poddaszu jest bardzo trudne. Często dochodzi do tego, że wełna w niektórych miejscach obwisa, staje się ciężka (gromadzi się w niej kurz, wilgoć). Wełna mineralna potrafi się całkowicie oderwać. Taki materiał nie jest w stanie zapewnić pełnej termoizolacji. Właśnie dlatego lepiej postawić na piankę poliuretanową, które nie odkleja się, nie opada, nie obwisa, nawet po wielu latach jej użytkowania (na powierzchniach poziomych i pionowych).