Glikol propylenowy -śmiertelnie niebezpieczny ?

Jako składnik płynów odmrażających, między innymi borygo, w rozpuszczalnikach i roztworach do wywoływania klisz oraz jako składnik płynów utrwalających. Te i wiele innych zastosowań ma powszechny w użyciu glikol propylenowy. Mimo wielu plusów i zastosowań w przemyśle i życiu codziennym, dla naszych pupili (mam na myśli nasze psy i koty) może on okazać się śmiercionośną trucizną.

Zatrucie glikolem propylenowym

glikol propylenowyZe względu na swoje cechy organoleptyczne (przede wszystkim słodki smak) glikol propylenowy może być chętnie wylizywany przez zwierzęta jeżeli tylko nadarzy się taka sposobność. Glikol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu by tam osiągnąć swoje toksyczne stężenie po upływie ok. trzech godzin. Aby doszło do zatrucia u psa wystarczy dawka 4.4 mg/kg, u kota zaś 1.5 mg/kg. Objawy  w zależności od siły i ilości spożytego glikolu występują w trzech fazach. Pierwsza z nich pojawia się po upływie 30 min- 12 h objawia się dość nietypowo: jadłowstręt , zaburzenia neurologiczne, u kotów często wypadnięcie 3 powieki. W fazie drugiej (12-24h) pojawiają się silne objawy niewydolności układów oddechowego krążenia. W fazie trzeciej zaś (24-72 h) rozwijają się ciężkie objawy niewydolności nerek, mocznica, skąpomocz i silna depresja.

Podsumowując, warto zadbać o bezpieczeństwo naszych milusińskich i w trosce o ich zdrowie i życie zadbać by takie specyfiki jak glikol propylenowy nie były dla nich dostępne. Jeżeli jednak, takie nieszczęście już sie wydarzy należy się niezwłocznie udać ze zwierzęciem do lecznicy weterynaryjnej, by tam fachowy zespół lekarzy zajął się odtruwaniem pupila. Jeżeli jednak nie możemy tam dotrzeć aż tak szybko dobrze jest wywołać u naszego psa lub kota samodzielnie wymioty poprzez podanie mu wody utlenionej.