Baterie słoneczne przy basenie

Kiedy zajmowałam się budową własnego domu, nigdy nie podejrzewałam, że będę mieć na działce basen. A raczej marzyłam o tym, nawet woda była podciągnięta, ale wiedziałam, że to kosztowna inwestycja, a jak ma się kredyt hipoteczny do spłacania, to każda złotówka ma znaczenie i nie warto wydawać jej na zbędne przyjemności.

Bateriami słonecznymi możemy ogrzać wodę w naszym basenie

panele fotowoltaiczneNic więcej poza rurami z wodą nie było zrobione. Zatem kiedy zdecydowałam się jednak ten basen wybudować wszystko trzeba było zaczynać od początku. Trzeba wykopać dużą dziurę w ziemi, wstawić basen, a także zadbać o to, żeby woda była czysta, ciepła i wolna od bakterii. O dziwo wylanie betonu na basen i wyłożenie go płytkami poszło szybciej niż myślałam. Profesjonalna ekipa sobie z tym bardzo szybko poradziła, ale nadal pozostawała kwestia wody. Czyszczenie było łatwe, bo zamontowaliśmy urządzenie do chlorowania i kupiliśmy siatkę do wyławiania liści. Pozostawała kwestia ciepłej wody i prysznica. Po takiej chlorowanej wodzie trzeba się umyć, a chodzenie w mokrych rzeczach po domu jest słabym pomysłem. Musieliśmy mieć mały prysznic na zewnątrz. W basenie woda się jeszcze nagrzeje, ale w nim nie. Pomogły nam baterie słoneczne. Dzięki nim nie musieliśmy zmieniać ogrzewania, ani podciągać kabli, a woda była cieplutka. Panele słoneczne się nagrzewają i oddają ciepło do wody, dzięki specjalnej instalacji. Do prysznica też podłączona jest jedna bateria słoneczna, która ogrzewa wodę płynąca z niego. Dzięki temu możemy cieszyć się basenem bez konieczności kopania w ziemi i pociągania instalacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale i ekologiczne, bo korzystamy z energii odnawialnej.

Po sezonie letnim baterie można schować, żeby nic im się nie stało i wystawić znowu za rok. Baterie słoneczne są najlepsze dla basenów. Poza tym, panele słoneczne są dofinansowywane, więc to dodatkowa zaleta.