Dobre buty i rękawice do pracy

Wybierając się na budowę albo do warsztatu, podobnie jak do pracy przy nawozach i innych chemikaliach, należy zadbać o odpowiedni strój. Wśród elementów takiego stroju znajduje się obuwie i rękawice. Nie wszyscy jednak wiedzą jakie rękawice i buty są odpowiednimi.

Jakie buty i rękawice należy brać po uwagę?

Buty roboczeNic w tym dziwnego, dziś każdy sklep bhp ma tak duży wybór tego rodzaju rzeczy, że można się wręcz pogubić. Trudno jest wybrać coś konkretnego dla siebie. W związku z tym, warto wspomnieć jakie tego typu elementy odzieży będą najlepsze. Otóż dobre buty do pracy to takie, które w całości zakrywają stopę. Ponadto muszą być wykonane z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Takie buty, powinny również odprowadzać temperaturę, aby stopa nie pociła się w czasie wykonywania pracy fizycznej. Warto by były odporne na ogień i uszkodzenia, do których na ogół doprowadzają środki chemiczne szczególnie w postaci płynnej. Podobnie jest z rękawicami. Dziś można dostać rękawice ognioodporne i spawalnicze. Są również jednorazowe i zwykłe do drobnych prac na przykład w ogrodzie czy na działce. Dobre rękawice robocze to na pewno takie, które będą ochraniały dłonie zależnie od wykonywanej pracy. Strażacy muszą mieć niewątpliwie rękawice ognioodporne, podobnie jak wszyscy ci, którzy pracują przy ogniu. Osoby, które są chemikami albo po prostu pracują przy różnorodnych środkach chemicznych, powinny zaopatrzyć się w rękawice, które nie przemakają i nie są podatne na rozpuszczanie czy wypalanie w wyniku skapnięcia tego rodzaju substancji. Oczywiście rękawice i buty nie powinny być za duże, ani też za małe. Ważny jest tu także rozmiar.

Profesjonalne szkolenia bhp przeprowadzane są między innymi po to, aby każdy nowy pracownik wiedział czego spodziewać się po pracy na konkretnym stanowisku, a także by miał świadomość tego, jak powinien się do tej pracy ubierać. To na dobrym szkoleniu dowie się, jakich rękawic będzie potrzebował i jakie buty będą dobre. Stąd ważne jest, aby zjawić się na tego rodzaju szkoleniu, prowadzonym przez praktyków.