rekuperator

Jak zamontować poprawnie rekuperator

Szczelność domu jest gwarantem obniżenia kosztów ogrzewania. Często poprzez małe szczeliny w naszych oknach na zewnątrz wydostaje się sporo ciepła. Zapewnienie sobie szczelnych okien może być więc sporym ułatwieniem dla naszego portfela w zimie.
Poza szczelnymi oknami warto również zainteresować się recyklingiem energii cieplnej, czyli tak zwaną rekuperacją.

rekuperatorRekuperatory, to urządzenia które odzyskują ciepło z powietrza poprzez kanały wentylacyjne. Rekuperator jest zazwyczaj zbudowany w formie specyficznie połączonych ze sobą blaszek, przez które pompowane jest powietrze. Dwa strumienie powietrza – ten wchodzący oraz ten wychodzący, interferują ze sobą, dokonując wymiany temperatury. Tym sposobem strumień powietrza wychodzącego ogrzewa powietrze wchodzące do budynku.
Montaż rekuperatorów to kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o ich sprawne działanie. Koniecznie należy dobrać rekuperator o odpowiedniej mocy. Ten za słaby nie będzie na tyle wydajny energetycznie, by poradzić sobie z przetworzeniem ciepła. Ten za mocny będzie natomiast pociągał za sobą zbyt duże koszta.
Zainstalować rekuperator należy zgodnie z projektem. Trzeba skontrolować wszystkie średnice przepływu i zbadać opory powietrza w rurach. Odnośnie samych rur, należy zainwestować w takie, które nie będą sprawiały problemów konserwacyjnych. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku rury o gładkiej powierzchni wewnętrznej, wykonane z dość sztywnego materiału.

Koniecznie należy zadbać również o izolację termiczną przewodów. Nieproszone ciepło nie powinno uciekać z takiego systemu, gdyż tak indukować się będą spore straty energetyczne.
Należy zadbać również o odpowiedni przepływ powietrza między pomieszczeniami, by nie okazało się, że mamy ciepło jedynie w kilku pokojach.